224
edits
No edit summary |
|||
Line 88: | Line 88: | ||
==Credits== | ==Credits== | ||
= | {| class="wikitable sortable" | ||
|+ Original Famicom version | |||
! Role | |||
= | ! Staff | ||
|---------- | |||
| Scenario writer | |||
| Yuji Horii | |||
|---------- | |||
| Character design | |||
| Akira Toriyama | |||
|---------- | |||
| Music composer | |||
| Koichi Sugiyama | |||
|---------- | |||
= | | rowspan="3 | Programming | ||
| Koichi Nakamura | |||
|- | |||
| Koji Yoshida | |||
|- | |||
| Takenori Yamamori | |||
|---------- | |||
| CG design | |||
| Takashi Yasuno | |||
|---------- | |||
| Scenario assistant | |||
| Hiyoshi Miyaoka | |||
|---------- | |||
| rowspan="2" | Assistant | |||
| Rika Suzuki | |||
|- | |||
| Tadashi Fukuzawa | |||
|---------- | |||
| Title screen design | |||
| Kazuo Enomoto | |||
|---------- | |||
| Instruction manual illustrator | |||
| Takayuki Doi | |||
|---------- | |||
| Special thanks | |||
| Kazuhiko Torishima | |||
|---------- | |||
| Director | |||
| Koichi Nakamura | |||
|---------- | |||
| Producer | |||
| Yukinobu Chida | |||
|} | |||
==Trivia== | ==Trivia== |
edits